transmutacja | transmutation

  • transmutatio ‚zamiana; przestawienie’ trans ‚za, poza, z tamtej strony’ i mutatio ‚zmiana’)
  • W biologii, w początkowym okresie rozwoju ewolucjonizmu określano naturalną przemianę jednych gatunków w inne

 

Inspiracją do pracy była silna fascynacja strukturami biologicznymi oraz intensywne przeżycia emocjonalne związane z fizycznymi zmianami w ciele, w tym z narodzinami, przemijaniem i śmiercią.

Poszukuję zmian tożsamości istnień, od narodzin, przez życie, śmierć i życie po śmierci. Śledzę tempo tych przemian poprzez badanie różnych organizmów, anatomii istot żywych (od komórek po złożone organizmy), związanych z tym emocji. Pragnę poszukiwać „emocjonalności” struktury.

W praktyce wykonuję to działanie w wyniku łączenia obrazów mikroskopowych, z sekcji zwłok (obraz „niereżyserowany”, zastany) z rysunkami anatomicznymi (szczególnie z okresu XVII do XIXw, które charakteryzują się przemyślaną kompozycją, „reżyserią” wprowadzaną w trakcie działalności Theatrum Anatomicum). Pozwalam na swobodny przepływ tych inspiracji.

Tworzę na bazie ciał, korpusów, stawów, formę która sprawia wrażenie bezustannie rozwijającej się (analogia do braku kontroli nad naturalnymi procesami zachodzącymi w życiu organizmu). Zestawienie historii pojmowania anatomii oraz etapów życia i śmierci z najnowocześniejszymi obrazami oraz eksperymentami umożliwionymi przez współczesną technikę pozwala mi na stworzenie obrazu jedynego w swoim rodzaju i niepowtarzalnego.

Zderzam dwa światy – nauki oraz sztuki. W celu doszukania się odpowiedzi na pytania, których nauka nie potrafi wytłumaczyć. Natomiast sztuka pozwala na odkrycie tych prawd.

 

Cykl ‚Transmutacja’ składa się z rysunków, rzeźb, fotografii i fotomontaży.

 

Tytuł: Upadek \ Powstanie, rzeźba | wysokość – 77 cm, długość 142 cm | 2017

Tytuł: Transmutacja 05, rzeźba, wys. 138 cm, 2016

Tryptyk: Solaris, fotomontaż, 2016

Tryptyk "Solaris'

Tytuł: Struktura_01, Struktura_02, Struktura_o3, fotografia, 2017

Tytuł: Struktura_04, fotomontaż, 2017

struktura_04

Tytuł: Transmutacja 01, rysunek, 80×150cm, 2016

Transmutacja 01

Tytuł: Transmutacja 02, rysunek, 80×70cm, 2016

Transmutacja 02

Tytuł: Transmutacja 03, rysunek, 80×70cm, 2016

Transmutacja 03

Tytuł: Transmutacja 04, rysunek, 60×125cm, 2016

Transmutacja 04

Reklamy